Świat w dniu dzisiejszym mógłby wyglądać zupełnie inaczej gdyby nie wynalezienie silnika, co nastąpiło pod schyłek XIX w. Nawet wcześniej, bo już w wieku XVIII próbowano wytworzyć automatyczne urządzenia wykorzystywane do napędu pojazdów oraz machin (to zarodek rewolucji industrialnej). Tymczasem te wstępne silniki były o napędzie parowym, wymagały znacznych ilości wody oraz paliwa, które nie było zbytnio sprawne w wypadku poruszania się maszyn na większe długości. Z takiego powodu parowe jednostki napędowe wyszukały zaimplementowanie zaledwie w przewozie kolejowym.

Wyraźnym postępem było odkrycie roku przez Etienne Lenoir napędu spalinowego w 1860. Do jego zasilania użyto paliwo, które służyło także do pierwotnych municypalnych latarni tzn. gaz oświetleniowy. Tymczasem pierwszy auto z motorem benzynowym zbudował w 1876 roku Siegfried Marcus. Potrzeba było czekać ponad kolejną dekadę na słynne silniki panów Daimlera i Benza, na jakich budowie oparte są aktualne (acz nieprzerwanie unowocześniane) benzynowe jednostki napędowe.

Bez odkrycia silnika nie byłoby dzisiejszego transportu, jednakże ponadto nie rozwijałby się przemysł (zobacz: http://www.baron.tychy.pl/2019/01/automatyzacja-przemyslu). W procesach technicznych trzeba wdrożenia potężnej mocy aby wprawić w ruch potężne aparatury produkcyjne. Z takiego względu silniki do maszyn wielokrotnie skądinąd nie przypominają małych motorów, które znamy z samochodów osobowych. Takie ogromne jednostki napędowe ważą często od paruset kilogramów do kilku ton.

Ale również transport nie jest tylko kompetencją aut, a jakikolwiek przemieszczający się pojazd wymaga do napędu silnika. Jednostki napędowe zasilające statki, samoloty, pociągi albo czołgi to także potężnych formatów złożone pod względem konstrukcyjnym urządzenia z jakimi nie poradzi sobie zwykły technik samochodowy.

Bez negowania wymyślenie napędu zmieniło świat, nic następnie już nie było takie samo a nic nie rokuje na to byśmy potrafili się bez nich obyć. Nie zastanawiajmy się czy za sto lat nadal ludzkość będzie używać silników, tylko jakim paliwem będą one wspomagane.

Dodaj komentarz