Wyjątkowo trudno byłoby wyszukać dziś kogoś, kto wcale nie przepada za muzyką. Przeważająca część z nas słucha jej przez prawie całą dobę. Wybrane osoby normalnie nie potrafią wytrzymać jeśli jakakolwiek muzyka nie gra sobie gdy oni co nieco robią, bo nie umieją skupić się w zupełnej ciszy. Drudzy natomiast wprost słuchają muzyki w skupieniu, jest ona dla nich tak bardzo ważna, że zaklepują sobie dłuższy czas w trakcie dnia gdy mają już wolne i puszczają sobie preferowaną muzykę tak, żeby skupić się na jakiejkolwiek nucie.

Wiadomo każdemu, że muzyka bez przerwy podlega modyfikacjom i jakakolwiek generacja z normy lubi inną, jakkolwiek niejednokrotnie także i młodsi ludzie pragną posłuchać starszych utworów. Skutkuje to również w przeciwległą stronę bo i starszym potrafi wpaść w ucho muzyka, której teraz słuchają głównie nastolatki.

Przeistaczają się również akcesoria, na których słuchamy muzykę. Bezsensowne by było uwzględniać epoki gdy muzykę dało się posłuchać wyłącznie „na żywo”, ale od niejakich stu lat wynaleziono już bezlik akcesoriów służących do słuchania muzyki. Do niektórych z nich miłośnicy muzyki powracają nawet jeżeli wydają się dzisiaj nienowoczesne.

kasety magnetofonowe

Muszę zaakcentować iż jest to niesamowite, że w erze cyfrowego zapisu dźwięku ludzie jeszcze pragną posłuchać muzyki na akcesoriach stosunkowo wręcz archaicznych jak na aktualne czasy. Opłacałoby się tu nadmienić płyty winylowe, które w końcu już parę dziesięcioleci temu uznane zostały za przestarzałe. Nie tylko nikt ich nie zapomniał i melomani wciąż chcą ich słuchać oraz kupować, lecz wręcz wracają one do łask.

Dosyć podobnie jest ze starymi kasetami magnetofonowymi. Niby jedno i drugie proponuje słabszą jakość niż dźwięk z zapisu cyfrowego, ale dużo ludzi wychwytuje jakąś różnicę i wolą muzykę z takich podobno słabszych źródeł dźwięku. Zwykle są to osoby, jakie jeszcze wspominają czasy kiedy używało się magnetofonów czy gramofonów, ale i odnajdzie się dużo młodszych, których oczaruje kontakt z materialnym nośnikiem dźwięku.