Wszyscy zauważamy, że samochody w czasach współczesnych stały się coraz to bardziej wyszukane gdy trzeba je naprawić. Z dzieciństwa możemy jeszcze pamiętać jak to ktoś starszy kombinował pod maską przy swym samochodzie ale to już pieśń przeszłości. Niewątpliwie jeszcze w latach 80-tych namiętnie kupowało się podręczniki reperacji auta, które umożliwiały niejednemu mechanikowi-amatorowi naprawę ówczesnego pojazdu bowiem samochody były wtedy prostsze w budowie, a usługi warsztatów samochodowych kosztowały krocie. Musimy jednak przyznać iż pojazdy się przemieniły, w przeciągu dwóch ostatnich dekad komputeryzacja doszła do aut na lawinową skalę więc tymczasem każdy układ nowoczesnego auta jest sterowany finezyjnymi komputerami.

Aktualnie niemożliwym jest sobie wyimaginować by nawet z jakąkolwiek nieznaczną awarią czy dokuczliwością nie przystało lecieć do warsztatu motoryzacyjnego (a czasem nawet do ASO jaki ma sprzęt diagnostyczny obligatoryjny do renowacji sprecyzowanej marki samochodów). Kierowcy zostaje co najwyżej dolać benzyny do baku i ewentualnie jeszcze potrafi sam zmienić wycieraczki, z kolejnymi typami kłopotów lepiej zrazu natychmiast iść do mechanika. Nadal wszak istnieje grono zapaleńców, którzy wolą zakupić starszy, czasami kilkudziesięcioletni pojazd, zamiast nowiuteńkiego modelu, bo rozumieją oni iż w wypadku opresji tenże pojazd będą potrafili odrestaurować sami. Ktoś taki ubóstwia „dziobanie” w motorze i nie jest dla niego problemem jeśli zbrudzi sobie ręce olejem.

W tego rodzaju starszych pojazdach kołowych nie ma potrzeby od razu zamieniać mnóstwa wartościowych segmentów, jakie są ze sobą zespolone skoro tylko zniszczeniu ulegnie tania część jak np. tarcza sprzęgła. Wręcz odwrotnie, potocznie starczy zamówić niezbędną część zamienną w dowolnym sklepie internetowym (bo tam kosztują przeważnie najmniej), po czym da się dalej jechać, a ponadto odczuwa się również satysfakcję z faktu zreperowania pojazd bez niczyjej pomocy. Ze sklepów z częściami samochodowymi korzystają teraz najczęściej profesjonalni mechanicy więc coraz kłopotliwiej niekiedy wyszukać podobny sklep w swoim miasteczku. Przez to jeżeli ktoś indywidualnie chce zreperować własne auto musi liczyć się z kupowaniem części samochodowych wysyłkowo, w jakimś sklepie internetowym jakich jest tymczasem całkiem dużo, i bywa to niewiarygodnie użyteczniejsze.